News

दक्षिण कोरियाले छिट्टै अत्यन्तै भरपर्दो को रोनाबिरुद्धको खो प ल्याउँदै

काठमाडौं । खोपहरू सम्बन्धी शंकाहरू कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) महामारीको साथ विश्वलाई चाहिने निरन्तर खतरा हो र केही स्थानहरूमा यसको खराब अवस्था पनि छ । खोप रोकथाम र अर्थव्यवस्थाको पुनः खोल्नको लागि उत्तम मौका हो र परीक्षणको अन्तिम चरणमा केही औंलामा गन्न मिल्ने औषधिमाथि विश्वास गरिन्छ ।

यो बीचमा दक्षिण कोरियामा मौसमी इन्फ्लूएन्जा शटसँग सम्बन्धित दर्जनौं बिरामीको मृत्यु सार्वजनिक चिन्ताको विषय बनेको छ । कोरियाली अधिकारीहरू जताततै फैलिएको स्वास्थ्य संकटलाई रोक्न सबै चिन्ताहरूको सामना गनर्दैछन् ।

स्वास्थ्य विशेषज्ञहरूले आउँदो मौसम फ्लू महामारी बढाउन थप सहयोगी हुनसक्ने विज्ञहरुले चेतावनी दिएका छन् । विश्वभर जाडो मौसममा कोभिड–१९ को दोस्रो लहर आउँने र त्यो अहिलेको भन्दा डरलाग्दो हुने बताउँदै आएका छन् ।

दक्षिण कोरियाली सरकारले सामान्य भन्दा २० प्रतिशत बढी खोप लगाई निः शुल्क खोप कार्यक्रम सुरु गरेको छ । दक्षिण कोरिया र ताइवानमा धेरैको मृत्युले कोभिड–१९ बाट बचाउन सुरक्षित र भरपर्दो उपचारको लागि पर्खिरहेकाहरूको लागि चिन्ता उत्पन्न गरेको छ । यो राम्रो तरिकाले परीक्षण गरिएको छ । यो हिचकिचाहट औषधि रोलिङ्ग गर्नका लागि पर्याप्त छैन ।

दक्षिण कोरियाली अधिकारीहरूले गरेको अनुसन्धानले मृत्यु र खोपको बीचमा कुनै सम्बन्ध नभएको बताएका छन् । मृत्यु हुनेहरूको औसत उमेर ७४ वर्ष रहेको थियो । यो उमेरका व्यक्तिहरुको मृत्युलाई पूर्व अवस्थित सर्तहरू कारणहरूको रूपमा दिइन्छ । गत वर्ष १,५०० भन्दा बढी वृद्धवृद्धाहरुको सात दिनमा मृत्यु भएको थियो ।

सबै औषधि साइड इफेक्टको सानो जोखिमको साथ आउँदछ जुन गम्भीर हुन्छ । हालै भएको अमेरिकी अध्ययनमा एक लाख घटनामा १।३ वा एक भन्दा कम घटनाहरु घातक हुन्छन् ।विश्वभरि लाखौं व्यक्तिहरू प्रत्येक वर्ष फ्लूको साथ अस्पताल जान्छन् र सयौं हजारौंको संख्यामा मर्छन् । कमजोर समूहको खोप नभएको विकल्पलाई खतरनाक मानिन्छ ।

आजको विश्वमा खोपहरू सब भन्दा महत्वपूर्ण मेडिकल उपलब्धीहरू हुन्, जसले रोगहरू रोकथाम गरेर प्रत्येक वर्ष असंख्य जीवनलाई बचाउँछ । आशा छ कि कोभिड–१९ को लागि बनाइएको खोपहरू पनि त्यस्तै हुनेछ, तर त्यहाँ त्यस्तो कुनै निश्चितता छैन जुन सुरक्षित छ र अधिकांश व्यक्तिहरूको लागि राम्रोसँग काम गर्दछ।

भाइरसको कारण विश्वमा अवरोध खडा हुने क्रममा आशा धेरै छ कि कडा प्रयासले फल दिनेछ। यद्यपि धेरै देशहरूमा दादुराको प्रकोपले खोप संशय बढाउँदैछ। कोभिड–१९ औषधिहरू चलाउनु हुँदैन, अर्कोतिर सरकार खोप कार्यक्रमलाई लिएर पारदर्शी हुनुपर्दछ ।

Related Articles

Back to top button
Close