News

कस्ता समस्या भोग्दै छन् स्वास्थ्यकर्मीहरू ?

८ असार, काठमाडौं । दिल्लीको एक अस्पतालमा काम गर्ने ३१ वर्षीया कीर्ति शाह (परिवर्तित नाम) कोरोना भाइरसको यो आपतकालीन अवस्थामा पनि नियमित काममा सकि्रय छिन् । अस्पतालको आईसीयूमा काम गर्ने उनको आत्मविश्वासलाई कोरोनाको त्रासले कमी ल्याउन सकेको छैन । तर कोरोना महामारीसँगै उनलाई छुट्टै किसिमको कठिनाइले गाँज्ने गरेको छ । शाह भन्छिन् ‘मेरा लागि पछिल्लो तीन महिना निकै कठिन रह्यो ।’

जोखिमबाट बच्नको लागि लगाइने पीपीई नै कीर्तिजस्तै महिला स्वास्थ्यकर्मीहरूको लागि समस्याको विषय बनेको छ । ६ घण्टाको उनको सिफ्टमा एकपटक पीपीई लगाइसकेपछि उनले शौच र भोजनादि सबै कामलाई सिफ्ट अन्त्य नहुन्जेलसम्मको लागि रोक्नै पर्छ । त्यसैले त कीर्ति पीपीई लगाउनुभन्दा दुई घण्टा पहिलेदेखि नै पानी र खानेकुरा खान छाडि्छन् । ४५ मिनेटसम्म लगाएर गाउन, फेस मास्क, चस्मा, फेस सिल्ड र ग्लोब्स लगाएपछि साह्रो कष्टपूर्ण हिसाबले कटाउनुपर्छ उनले ६ घण्टा । यो प्रक्रियालाई डोफिङ भनिन्छ ।

Related Articles

Back to top button
Close